Mojezáliby.cz
Kategorie: Tvorba Webu

Základ sémantiky

Základ sémantikyV článku Olomoucké modelingové agentury a jejich weby jsem u některých prskal a rozčiloval se nad něčím, čemu jsem říkal sémantika. A co to vlastně je? O tom se dočtete právě zde.

Hned na úvod upozorním, že článek se zabývá pouze základy a nejde více do hloubky. Pro zájemce o další informace doporučuji web semantika.name.

Sémantika - jje nauka o významu slov a znaků. Běžně, když píšete text nějak jej strukturujete - do odstavců, členíte jej nadpisy, zvýrazňujete důležitá slova. V HTML jazyce se k podobné práci používají značky - tagy. Ty však nemají jen text krášlit, ale mají právě i určitý význam. Stroj (program), jakým je vyhledávač, nedokáže rozumět textu tak jako člověk. Proto právě čte text pomocí těchto značek a určuje tak jednotlivým částem důležitost. Proto je sémantika důležitou části optimalizace, nejen pro čtenáře, ale i vyhledávače.

Existují i nesémantické tagy, pomocí kterých lze nastavovat vzhled textu - jedná se většinou o fyzické formátování, např. tučný text pomocí tagu <b>. Sémantika je však právě o logickém formátování.

Příklad

<h1>Nadpis</h1>
<h2>1. podnadpis</h2>
<p>text prvního odstavce</p>
<h2>2. podnadpis</h2>
<p>text druhého odstavce</p>

Toto je ukázka základního logického rozčlenění textu. Nadpis h1 vystihuje článek a je pro text nejdůležitějším bodem. Doporučuje se, aby se na každé stránce vyskytoval pouze jeden. Text každého odstavce poté shrnuje méně důležitý podnadpis h2, který je však významově důležitější než text odstavce a vystihuje ho. Důležité části textu přímo v odstavci jdou zdůraznit pomocí <strong>. Text je také možné zvýraznit kurzívou <em>.

A co když se mi nelíbí vzhled prvků s použitím těchto tagů? Například chci, aby důležitý text nebyl tučný, ale fialový! Řešení přináší samozřejmě CSS, které považuji za nedílnou součást každého webu. Pomocí kaskádových stylů lze nadefinovat vzhled jednotlivých tagů nebo vytvořit třídy pro konkrétní použití. Například text příkladu je klasický odstavec, který má nastavenou třídu .code <p class="code"> u té mám v CSS nadefinováno, aby text zobrazovala fialovou barvou.

Shrnutí

Z textu jste asi pochopili význam a důležitost sémantického zápisu textu. Další chybou, s kterou se lze setkat, je lenost některých a kombinování sémantického a nesémantického zápisu, což je také prasárna. Úhledný a dobře rozdělený text se lépe čte všem - strojům i lidem a v dobře a jednoduše napsaném kódu/textu se mnohem lépe orientuje i samotnému autorovi!


Vydáno: 22.11.2012 18:59 | 
Přečteno: 1756x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2020 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin