Mojezáliby.cz
Kategorie: Tvorba Webu

Líbí se mi, +1, Tweet

Vážně/nevážně o vybraných sociálních sítích a možnostech jejich webových tlačítek pro rychlé sdílení, či zvýraznění obsahu. Na co jsou dobré, co všechno umí, co mají společného a čím se naopak liší?

Sociální sítě se v posledních letech staly prostorem, kde dochází k velké výměně informací. Proto je pro tvůrce obsahu žádoucí, aby na nich měli i svůj obsah. A protože sociální sítě stojí na uživatelích, je potřeba, aby právě uživatelé náš obsah předávali dále. Velmi jednoduchým způsobem, jak jim přímo podstrčit možnost sdílení vašeho obsahu s ostatními uživateli, je umístit na web k tomu určená tlačítka. Uživatel pak jen jednoduše klikne a odkaz na danou stránku se zobrazí v jeho profilu v novinkách. Jak prosté...

Umístit takové tlačítko na svůj web, není žádná věda a sociální sítě by se ve vlastním zájmu měly snažit, aby to bylo co nejjednodušší. Pro jednoduchost níže přikládám 3 odkazy na stránky pro tvorbu kódu tlačítek a jejich nastavování.

Tweet button
Like button
Google +1

Všecny tři vybrané služby nabízejí v základu několik druhů tlačítek s možností zobrazovat i počet lidí, kteří daný obsah sdílejí a nebo ne zobrazovat.V pokročilejších možnostech pak nalezneme i nastavování přesné funkce tlačítek, v základu například odkazují na aktuální stránku (stránku na které jsou umístěny), to se dá však změnit zadáním přesné adresy, takto například můžete pomocí tlačítka propagovat jiný web, nebo mít tlačítko na různých podstránkách a sdílet jím celý váš web. U twitteru můžete nastavit přímo vzkaz co se má ke sdílenému odkazu připojit, případně i zahrnout zmínku (mention) o vašem profilu. U +1 a facebooku zase můžete nastavit třeba jazyk tlačítek a další parametry scriptu. U facebooku je pak možnost pomocí Open Graph Tags, nastavit i obrázek popis a nadpis postu, který se zobrazí v profilu těch, co kliknou na Vaše "líbí se mi".

Osobně však mám právě s facebookem největší problém, jejich předchozí tlačítko (sdílet) mi svým chování vyhovavalo lépe (proto jej používá i po tom co jen nahradilo "like"). Použití tlačítka mi navíc připadá nejsložitější a má nejdelší kód. Navíc jsou dvě varianty vložení (XFBML/iframe) a obě se pro přesné pozicování chovají jinak. Někdy je to s ním docela peklo, než si je přesně přizpůsobím, jak chci. Proto se přiznám, že jej vůbec nemám rád. Co se mi však na něm líbí je možnost zobrazovat tváře známých lidí (přátel), kterým se daná stránka líbí. Jako poslední z větších věcí co mi na něm vadí je pak jeho šířka. Originální "like" je sice krátké a hodí se k ostatním dvou tlačítkům, ale výraz "líbí se mi" nebo "Doporučit" je přeci jen o něco delší a při designu webu to může někdy nazlobit.

Update: tak na Twitteru mne trápí, že rozlišuje stránky s www a bez www, takže count se pro obě verze liší.


Vydáno: 2.8.2011 9:25 | 
Přečteno: 2022x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2020 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin