Mojezáliby.cz
Kategorie: Glosy

Život jednodušší... bez palmového oleje

Život jednodušší... bez palmového olejeIndonésie v plamenech, nejhorší ekologická katastrofa 21. století... nebezpečnější, než Islámský stát a USA dohromady... Podobné informace už si určitě zaslouží pozornost a tak se postupně strhla kampaň proti "nejhoršímu z tuků" - palmovému oleji. Právě kvůli jeho pěstování jsou vypalovány rozsáhlé plochy pralesů, aby je nahradily palmy olejné - zdroj levného a v potravinářství hojně užívaného tuku.

A co se s tím dá dělat? Na internetu proběhlo mnoho výzev k bojkotu potravin (hlavně cukrovinek), které jej obsahují a nebo rovnou celých firem, které jej ve svých produktech používají (Nestlé). Prvotní výzvy, které jsem zaznamenal odůvodňovaly bojkoty zdravotní závadností. Ty pozdější, když se rozšířilo povědomí o výše zmíněných požárech už argumentovaly nejen sobeckou ochranou svého zažívacího a kardiovaskulárního systému, ale ochranou celé planety, která trpí.

Opět tedy stoupl počet těch co jsou ochotni číst si etikety výrobků a hledat tam veřejné nepřátele. A ouha, najednou stojí před regálem v některém supermarketu a zjistí, že tady si nekoupí ani jedno balení sušenek. Když takto "lamentoval" i jeden můj známý, řekl jsem si: "nu co... sušenky snad k životu potřeba nejsou". V následujícím týdnu jsem si po jeho příkladu i já začal číst etikety dobrot co mám rád... takže oblíbená bonboniéra... ven! Kofila? ven! Ledové kaštany... ven! ... no a ta zásoba polomáčených sušenek ke kafíčku evidentně byla také poslední, co můj domov navštívila.

Nu, život je opět jednodušší. Byly to věci, které vlastně nepotřebuji. Nemusím už o nich přemýšlet, ušetřím peníze i následnou námahu při shazování cukrovinkových kilogramů. A to je skutečným problémem všeho, ne pěstování nějaké palmy, ale masové nakupování nepotřebných věcí a neustále se zvyšující spotřeba jednotlivců. Vždy si jde nejen říct "je to zdravé/nezdravé/bio/eko/hnus...?". Ale i "musím to mít?" "potřebuji to?". Návrat ke kořenům nemusí být v nějaké raw stravě, ale v prostém zjednodušení a omezení osobní spotřeby. Navíc nám to ušetří čas při nákupech/přemýšlení. Zbude nám ho tak více na věci které jsou opravdu důležité, kterém nám prospějí a nejspíše jsou i zadarmo...


Vydáno: 12.12.2015 22:30 | 
Přečteno: 1572x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2020 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin