Zdroj: http://www.mojezaliby.cz/cestovani/via-appia  •  Vydáno: 26.7.2018 19:30  •  Autor: Antonio

Řím: Via Appia

Řím: Via AppiaPři svých opakovaných návštěvách Říma postupně hledám nová místa a zajímavosti k návštěvě. Jedním z těch nejzajímavějších, co se mi povedlo letos, byla stará římská cesta Via Appia, kdysi jedna z hlavních dopravních tepen římské říše. Dnes krásné místo ke klidné romantické procházce prodchnuté duchem historie.

V minulosti ji nazývali "královnou cest" jelikož spojovala hlavní město Řím s hlavním přístavem Brindisi. Dnes z ní zbývá asi 15km, ovšem poslední 4 km od letiště Ciampino dále k Frattoccii jsou jen pouhou pěšinkou. Naopak v prvních asi 2 km (zhruba od Šebestiánových katakomb k Bráně sv. Šebestiána) se jedná o poměrně rušnou silnici ohraničenou na každé straně zdí. Zůstává tak však stále skoro 9km pro příjemnou procházku mezi vzrostlými piniemi a pozůstatky někdejších římských staveb.

Via Appia


Via Appia

Nejjednodušší cestou, jak se na Via Appia Antica dostat je použít autobusů. Jedním k letišti Ciampino, druhým pak zpátky například od již zmíněných Šebestiánových katakomb (odtud jezdí bus 118 ke Koloseu). My jsme zvolili cestu vlakem, původní plán byl vyjít z Acqua Acetosa, ale protože čas kvapil a večer již nastal, tak jsme si to zkrátili až od Capannelle. Odtud je to asi 1km okrajovou částí města, než člověk dorazí k samotné Via Appia. Přišli jsme sice o více jak třetinu cesty, ale v souvislosti se závěrečným čekáním ve tmě u silnice na autobus to bylo správné rozhodnutí.

Cestu rozhodně doporučuji všem se zájmem o historii, romantické pozůstatky dob minulých a těm kdo při pobytu v Římě chtějí mít na chvíli klid a čerstvý vzduch. Lze ji absolvovat i na kole, po obou stranách jsou vyježděné pěšinky. Milovníky literatury také zaujme, že právě na této cestě se nachází i kaplička Quo Vadis. Řím je zkrátka věčné město a stále je co objevovat. :-)