Zdroj: http://www.mojezaliby.cz/cestovani/egypt-taba  •  Vydáno: 17.5.2018 10:52  •  Autor: Antonio

Egypt - Taba

Egypt - TabaChcete-li se příjemně zrelaxovat v prosluněném ráji u moře, užívat si skvělého jídla, potápění a zapomenout na zbytečné starosti je pro vás Egyptská Taba ideálním místem. Pětihvězdičkové rezorty, korály hned u pláže a v zimním období navíc za super ceny!

Původně jsem přemýšlel o tom, že přelom února a března strávím někde v jižním Španělsku, či jinde v jižní Evropě. Největším favoritem byla místa jako Malaga nebo Sevilla. Při hledání na stránkách Wizzairu jsem si ale všiml levných letenek do jakéhosi Eilatu (zpáteční 1400 Kč/os). Rychlá kontrola v mapě potvrdila, že se jedná o jediné Izraelské město u Rudého moře. Obklopené Negevskou pouští s 360 slunečnými dny v roce a teplotami v našem termínu okolo 28°C. Ideální lokalita, takže jde se zjišťovat více :-)

Při hledání informací o Eilatu a okolí jsem se také odzvědět o existenci sousední Taby (několika hotelových komplexů v těsném sousedství Egyptsko/Izraelské hranice). Náhodně díky tomuto článku od slovenské cestovatelky Janky. Při kontrole dostupnosti (autobus přímo z letiště až na Egyptskou hranici) a cen ubytování přes Booking.com jsem musel uznat, že to zní velmi lákavě a výhodně, zvlášť když šlověk kouká na fotografie prosluněných pláží v době kdy venku řádí teploty pod nulou.

pláž Taba

Cesta

Letělo se z Polských Katowic, autem jsou pro mne dostupnější než Praha a z Ostravy se dá i bez dálniční známky frčet zdarma po dálnici až přímo na letiště. Parkování je ideální na parkovišti č. 2, zde máte s kuponem Fly Silesia parkování se slevou 90 % (platí pro české a slovenské SPZ). Týdenní parkování mne tak vyšlo na 42 Kč.

Let trvá asi 4 hodiny a během závěrečné fáze můžete shlédnout negevskou poušť v celé své kráse. K hranicím vás z letiště dopraví autobus 282 společnosti egged. Cesta vyjde na 25 NIS (150 Kč). Pro přechod hranic je důležité mít vytištěnou rezervaci hotelu a zpáteční letenku (tu je možno ukázat i přes mobil, wi-fi je k dispozici). V opačném případě je nutné zaplatit výstupní poplatek z Izraele (pokud zůstáváte v Tabě, hotel vám na konci pobytu vystaví dobropis a poplatek vám bude vrácen) - činí 106 NIS (asi 630 Kč, je možno ho platit i v USD, či EUR). Během přechodu vás čeká několik kontrol, ale pokud nejsou zrovna fronty jde to celkem svižně.

Po tomto všem vás již jen několik desítek metrů dělí od Taba Hotelu (který jsme zvolili my), či pár stovek od resortu Mövenpick. Průchodem jejich dveřmi už se dostáváte do oázy klidu a pohody. Zvlášť pokud zde budete v podobně zimním období jako já, tak vás čekají prázdné pláže, bazény a velmi ochotný personál. Ten se projevil již na recepci, kde nás uvítal i drink a upgrade na lepší pokoj s terasou. Z něj máte výhled na moře a hotelový bazén.

Taba - Rudé moře

Relax - moře a korály, bazén, drinky...

Hlavní výhodou rezortu je, že vše máte krásně po ruce a pohromadě. Stále je o vás postaráno. Hotel nabízí dva venkovní bazény. Několik barů, ale hlavně nádhernou pláž, kde určitě využijete i potápěčské brýle, jelikož přímo mezi korály kypící životem je to z pláže doslova pár kroků. Barevné rybičky vám připlují až přímo k nohám i jen pokud si tak stojíte po kolena ve vodě. Příště musím přibalit nějakou tu podmořskou kameru nebo fotoaparát.

Taba - Rudé moře

Jídlo

Snídaně v ceně jsou řešeny formou bufetu s velmi širokou nabídkou, takže klidně i po týdnu můžete objevovat stále nové kombinace a lahůdky dle chuti :-) Po zkušenosti, kdy mi také večer pod balkonem vonělo venkovní grilování také doporučuji připlatit si za polopenzi. Pozor pak ale na opasky, určitě narostou o pár dírek ;-)Dále je pak možnost využít i tří restaurací v rámci resortu, každá se tematicky trochu liší - italská, orientální, středomořská (i když dle výzdoby působí více kovbojsky). Jídlo není drahé, jídelní lístky vyvážené a nepřeplácané. Pokud nejste milovníci ostřejších pokrmů doporučuji při objednání jen pro jistotu zkontrolovat, rádi upraví.

dezert

V zimě prázdno

Taba Hotel jsem navštívil na přelomu únor/březen a jak na pláži, tak u bazénu bylo prázdno... personál byl sice na svých místech, ale návštěvníků bylo minimálně. Kuriozitou pak byla poslední noc v jedné z restaurací, kde jsme byli sami dva a k ruce nám byli 3 číšníci a 2 kuchaři. Nižší jsou i ceny, na hranicích méně front. Navíc už těch 30°C bylo ideálních na povalování se u vody. V letních 50+ stupních by to už tak příjemné zdaleka nebylo. I přesto, že turistů pomálu však fungují všechny služby včetně animátorů.

Osobně doufám, že místo ještě navštívím klidně i v jiném rezortu. Ač na podobný typ dovolené moc nejsem a raději mám pořádný outdoor, či poznávačku, tak jsem musel uznat, že takový letní relax v zimě má své kouzlo :-)

dezert