Zdroj: http://www.mojezaliby.cz/cestovani/pariz-montmartre  •  Vydáno: 27.11.2012 8:56  •  Autor: Antonio

Paříž - Montmartre

Paříž - MontmartrePařížský 18. obvod a také čtvrť s vyhlášenou uměleckou a historickou hodnotou. Nesmazatelně spojená se jmény jako Toulouse-Lautrec, Amadeo Modigliani, Pablo Picasso a Guillaume Apollinaire.Její hlavní dominantou je bazilika Sacré Coeur stojící na nejvyšším místě Paříže - pahorku Montmartre (hora mučedníků), ten dal ostatně název i celé čtvrti kolem něj.


Pohled na Sacré Coeur ze zastávky Anvers Sacré Coeur Sacré Coeur


Hlavní tepnou je bulvár de Clichy. Ten je mimo jiné jedním velkým sledem nočních podniků, erotických obchodů a kin. Není tedy překvapením, že právě zde stojí světově proslulý kabaret Moulin Rouge.


Boulevard de Clichy Moulin Rouge


Pokud však dáváte přednost klidu, doporučuji spíše uličky směrem k Sacré Coeur, které nabízejí množství stylových kaváren a restaurací. Jednou z nich je také kavárna Moulin de la Galette, což je poslední funkční větrný mlýn na území Paříže. Ve svých obrazech jej také zachytili umělci jako Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Henri de Toulouse-Lautrec a mnozí další.


Kavárny na Mountmartre Moulin de la Galette Kavárny na Mountmartre


Vynechat by návštěvník neměl ani místní hřbitov, který je jedním z proslulých pařížských hřbitovů. Ty mají svou nezaměnitelnou atmosféru a ráz. Pohřbena je zde řada známých osobní, namátkově: Emile Zóla (ten má však náhrobek i v Pantheonu), spisovatel Alexander Dumas, Stendhal, Degas, skladatel Hector Berlioz či "Dáma s kaméliemi".


Montmartre hřbitov Montmartre hřbitovA na závěr malá galerie z Montmartru: