Zdroj: http://www.mojezaliby.cz/cestovani/hardangervidda-1  •  Vydáno: 23.7.2012 11:46  •  Autor: Antonio

Hardangervidda - I. část

Hardangervidda - I. částHardangervidda je největším národním parkem Norska a zároveň největší náhorní plošinou v Evropě. Jedná se o velmi rozsáhlou oblast plnou nejen horských chat, ale hlavně jezer a turistických tras. Ta naše vedla z Rjukanu na jihu do Geila na severu.

Při letošním plánování kam do hor padaly návrhy jako bulharský Pirin, či španělské Pyreneje. Při nahlédnutí do linek nízkonákladových leteckých společností však ihned padla do oka linka Katowice-Oslo. Tam a zpět se dalo dostat bez zavazadel za méně než 400kč. Se zavazadly však cena poněkud narostla, přes to však bylo krásných 2120 Kč. Země tedy byla vybrána, teď kam? Po úvahách a cestování prstem po mapě v dostupných lokacích od letiště Sandefjord (jedno ze 2 letišť v Oslu, které však nečekaně vůbec není v Oslu), padl výběr na národní park Hardangervidda. Dle wikipedie největší národní park v Norsku a největší náhorní plošina v Evropě.

Přípravy

V první části příprav byla hlavní otázka, jak se dostat z letiště do Rjukanu a jak z Geila zpět. Přečtení několika diskusních fór konečně přineslo kýžené odkazy na web norské železnice nsb.no a autobusové společnosti nor-way.no. Oba weby jsou samozřejmě multijazyčné a doplnil bych je ještě o plánovač tras v oblasti Osla a Akerhus Ruter#. Jízdenky lze kupovat předem se slevou v případě železnice to více než doporučuji - v rámci tzv. Minipris. Jízdenka z Geila do Osla nás tak přišla na 299 NOK místo plných 482 NOK, ve větším předstihu by byla i za 199 NOK.

Druhá fáze plánování se již věnovala samotné cestě přes hory, aneb co vzít a nevzít. Mělo se jednat o 8-mi denní přechod, takže stan a spacák byly jasné. Otázkou bylo zda letní nebo třísezónní, z prostorových důvodů to vyhrál letní. Však obléct se lze do něj vždycky. Bomby na vařič do letadla nesmí, takže ty bylo potřeba koupit až na místě, problém to však nebyl. Složitější plánování bylo s jídlem, kolik ho vzít aby ho nebylo moc, aby ho nebylo málo a aby bylo co nejvíce pestré. Abych zbytečně neunavoval textem, pro případné cestovatele: repelent se opravdu hodí, dobré boty nejsou důležité, ale nezbytné!, v horách opravdu prší, takže pončo s sebou, slunce pálí i když se nezdá (krém zachrání), nejen čepice, ale i rukavice přijdou vhod...

Co se týká místní měny, v Norsku se platí Norskou korunou - NOK, sehnat se však dá u nás ve směnárnách velmi těžko, proto si je začít shánět s dostatečným předstihem. Norsko je však v případě bezhotovostního styku moderní zemí a tak není problém jet i bez hotovosti.

Poznatky a doporučení