Mojezáliby.cz
Kategorie: IT&ME, Tvorba Webu

Vlastní webové stránky, co je k tomu potřeba?

Přemýšleli jste o vlastních webových stránkách a nevíte co je k tomu potřeba? Myslíte si, že je to příliš složité a nezvládnete to? je to velmi jednoduché a stačí k tomu pár snadných kroků!

Doména

Na začátku všeho by měl být asi papír a tužka... Je potřeba vymyslet o čem web bude a podle toho zvolit vhodné jméno "domény" - adresy stránek. Například, jsem Jarda, fotím a chci si udělat jednoduchou prezentaci fotek s nějakými informacemi o sobě, tak třeba "jardafotograf". Pokud by mi již šlo o co nejlepší komerční využití stránek, měl bych se nad jejich adresou co nejvíce zamyslet. Článků a dokonce publikací na toho téma je celé řada. Např. pokud bych byl z Prahy a byl fotografem svateb, už bych si dal např. adresu "svatebnifoceni-praha" zkrátka aby už sama adresa zahrnovala činnost, popř. i oblast kde působím. Druhým krokem při úvahách o adrese je výběr koncovky - zda chci adresu zakončenou .cz, .com, .eu, či jakoukoli jinou z velmi široké nabídky. Někdy je možnost využít zajímavých koncovek jako přímou součást adresy - příkladem je např. stránka "vyfot.me". Já tedy v mém příkladu zvolím "fotografjarda.cz". Doména s tímto názvem, pokud již není obsazená mne bude sptát podle koncovky .cz nějakých 150-200kč, podle toho u koho si ji registruji.

Webhosting

Aby se mi po zapsání adresy do prohlížeče zobrazila nějaký obsah, je potřeba jej vyrobit a umístit na nějaké místo, kam adresa bude ukazovat. Nemám vlastní zařízení - server, takže využiji nabídky firmy nabízející webhosting (často to bývají ty samé, co poskytují i domény). Takže vyberu si vhodný webhosting, důležitými informacemi je kolik prostoru nabízí, cena, traffic (počet dat které mohu za měsíc přenést - spotřebovávají se návštěvností), a dále i podpora php a databází. Ty sice nejsou nutně potřeba, ale tvorbu stránek mi velmi usnadní použití redakčního systému, který to vyžaduje. Vždycky je též možnost se zeptat technické podpory, zda je možné u nich některý konkrétní systém zprovoznit, popř to sami pro ty nejznámější uvádějí. Vyberu si tedy pro začátek nějaký levnější webhostingový tarif, pokud by v budoucnu nestačil dá se to změnit. vyberu si firmu na které jsou dobré reference, protože nabídek je hodně ale ne všechny služby bývají kvalitní.

CMS, redakční systém

Nyní již tedy mám doménu (adresu), prostor kam mohu nahrát svůj obsah a teď už je tedy potřeba jen ten obsah. Nejjednodušší variantou je nainstalování některého redakčního systému. Např. Wordpress, ten je asi nejrozšířenějším systémem a k instalaci pomůže podrobný a obrázkový návod - např. zde. Některé hostingy dokonce nabízejí instalaci na 1 kliknutí, popř. i ochotnou technickou podporu, která pomůže. Nejsložitějším však bývá jen zřídit na hostingu databázi a při instalaci vyplnit potřebné údaje. Nic složitého to však není, stačí se nebát a pozorně číst. Redakční systém je pak velmi jednoduchým pomocníkem, pro psaní článků, zveřejňování fotek v galeriích. Umožňuje návštěvníkům psát komentáře a pomocí šablon jednoduše měnit vzhled. Přesné možnosti závisí na konkrétním systému. Rozhodně je to však nejsnadnější způsob správy webových stránek a jejich jednoduchým aktualizacím.

Stránky na objednávku - pokud bych si vůbec nevěřil, je možné najít někoho zběhlejšího, kdo udělá potřebné kroky za mne. A já bych pak jen již používal přímo redakční systém. je to však natolik jednoduché, že pokud se to naučím sám, ušetřím. Co však mi také placený člověk může nabídnout je možnost vlastní šablony (vzhledu) pro redakční systém. Na zmíněný Wordpress jich jsou na internetu volně ke stažení tisíce. Ne vždy je však výhodné se jimi prodírat a ne vždy je zaručeno, že najdu něco, co mi přesně vyhovuje. šablona "na míru" mi tam v ledasčem může vyhovovat nejvíce i když cena nebývá na první pohled nejnižší.


Vydáno: 15.9.2011 12:03 | 
Přečteno: 2040x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2020 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin