Mojezáliby.cz
Kategorie: IT&ME

Google+ = nový hit?

Google+ = nový hit?Před pár dny spustil Google novou službu, jedná se o jeho další pokus proniknout do trhu sociálních sítí. Otázkou je, jak se mu to podaří tentokrát, předchozí pokusy rozhodně nevyzněly nikterak přesvědčivě a vlastně jen v Brazílii se ujal Orkut. Tentokrát by to mohlo být jiné,... bude?

"Facebook bude super, až ho koupí Google", takto zněla dříve věta vyjadřující mé přání. Proč? Protože s Google a jeho službami mám jen ty nejlepší zkušenosti. Oproti tomu Facebook má častěji technické problémy, hlavně se svým chatem a nahrávání fotek dříve než začala podpora přímo z programů na úpravy fotek, bylo také za trest. A teď tedy Google jakoby mé přání vyslyšel i když trochu jinou cestou. Rozjíždí vlastní sociální síť, která by, na rozdíl od jeho neúspěšného projektu Google Wave, mohla mít šanci na úspěch.

Příjemná kampaň, příjemný vzhled, funkčnost a propojení stávajících služeb (kdo náhodou neví, Google vlastní např. i Youtube). První chvíle jen pro pár pozvaných vyvolených, teď již směle pozvánky do služby frčí a síť se plní uživateli. Stejně jako se plní web články o Google+. Základní rozhraní této sítě působí podobně jako Gmail stroze a minimalisticky. Ano je opravdu velmi jednoduché a to je již typicky jedna z věcí, na které Google sází. Hlavním tahounem jsou pro mne tzv. Kruhy (Circles). To jsou takové skupinky, do kterých si přidáváte své kontakty a s těmi pak sdílíte svůj obsah. A to je právě to co mi na Facebooku chybí. Seznam přátel si tam mohu sice rozčlenit do seznamů, ale jednotlivý obsah již nemohu sdílet přímo jen s některým seznamem.

O dalších možnostech a funkcích se jistě velmi podrobně rozepisují odborné stránky. Já zde tedy již jen podotknu, že ano Google+ na mne působí příjemně a funkčně, za mne má určitě zelenou. Dokáže však úspěšně konkurovat Facebooku? pro koho je určen? Tady se již právě můj optimismus střetává s realismem. Google+ může hodně vytěžit z rozsáhlejší nevraživosti vůči Facebooku, spousty lidí otravují různé hry/aplikace, spousta "balastu", kvízy, falešné skupiny, "šokující videa" a mnoho dalšího. Dejme tomu, že se postupně podobné věci neobjeví i zde (osobně v to doufám) a máme to! Spousta uživatelů je na Facebooku právě proto. I když sami proti tomu nadávají, mnoho z nich je konzumenty tohoto obsahu, mnoho z nich má díky tomu pocit "že se něco děje". A právě tyto uživatele (masu uživatelů) zřejmě Google+ nezaujme natolik, aby opustili "svůj" Facebook. Pokud, tak jedině svou novostí a tím že chvíli to bude "cool", dost možná však velká část lidí ani po půl roce nezjistí co to vlastně Google+ je.

A proto se obávám, že ačkoli je Google+ momentálně hitem geek komunity a mezi novináři se rozrůstá i dále. Nakonec mu hrozí, že zůstane sociální sítí "dospělých" kteří chtějí opravdu jen solidní nástroj pro jednoduchou komunikaci a jednoduché sdílení obsahu s vybranými lidmi. Bude to však Googlu stačit?Vydáno: 1.7.2011 9:50 | 
Přečteno: 1991x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2020 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin