Mojezáliby.cz
Kategorie: IT&ME

Dropbox - proč jsem jej nakonec zkusil a jaký dojem udělal

Dropbox - proč jsem jej nakonec zkusil a jaký dojem udělalDropbox je jedním z nejrozšířenějších cloudových úložišť. Svá data můžete jednoduše synchonizovat s webovým prostorem a ta jsou poté po přihlášení dostupná z libovolného zařízení, buď přes prohlížeč nebo vlastní aplikaci. Podobných velkých služeb je několik a já zde uvedu proč jsem v současnosti skončil právě u Dropboxu.

Proč jsem jej nakonec zkusil

V minulosti jsem začínal se službami jako Box.net, či český edisk.cz, poté jsem v rámci ekosystému Googlu začal pracovat hlavně s jejich Google docs a webovými alby Picasa. Z nich se v rámci velkého cloudového buzzwordu stal dnešní "Disk Google". Ve zhruba stejně době přišel Microsoft se svým nově pojatým úložištěm "Skydrive" to vycházelo z několika jeho dřívějších služeb a bylo napojeno na obecný Live účet. Vzhledem k tomu, že jako uživatel Windows, mám tendence využít co nejvíce nástroje systému a možností "zdarma", využíval jsem jejich prostoru již dříve a tak jsem měl možnost využít na Skydrive bezplatných 25GB. Tím to vypadalo, že souboj o zákazníka je vyhrán. Bohužel svět se stále mění...

Zatímco Google docs a jejich propojení přímo s Microsoft office řešilo mé tehdejší potřeby na práci se soubory a zálohování školních dokumentů hlavně mezi netbookem a PC, tak Skydrive jsem měl v úmyslu používat jako zálohu důležitých dokumentů a místo pro ukládání obsahu, který chci sdílet s ostatními. A zde právě přišel problém - nedávno se prostředí Skydrive měnilo a pro stáhnutí si souboru z poslaného odkazu bylo najednou potřeba se přihlásit. Děkuji nechci, potřebuji soubory sdílet co nejjednodušeji. U Disk Google se zase lidem při pokusu stáhnout větší soubor (150MB?) stalo, že na ně vybafla hláška "Je nám líto, nepodařilo se provést antivirovou kontrolu souboru." a bylo již nutné kliknout na možnost "Stáhnout bez ohledu na chyby", což některé lidi poděsí, jiné odradí a někteří ani nedočtou do konce.

Posledním bodem pro nespokojenost, bylo několik děsivých článků o lidech, kterým z důvodu nahrání pomyslně nevhodného obsahu byl zablokován (i když jen dočasně) účet. Což by pro mne jako riziko bylo nepříjemné. Dočasně bych tak přišel o přístup k e-mailu, kalendáři atd.. Proto jsem se tedy rozhodl zkusit jinými tolik opěvovanou službu Dropbox.

První dojmy

Dropbox má velkou výhodu v tom, že se jedná o specializovanou službu zaměřující se výhradně na cloudovou práci se soubory. Web je jednoduchý přehledný, aplikace uživatelsky přátelské, přehledné, jednoduché. V bezplatné verzi sice jen 2GB, ale splněním několika základních úkolů se toto místo dá snadno o několik GB zvětšit. Ovládání všeho je intuitivní, sdílení dat jednoduché a rychlé. Určitou nevýhodou je v současnosti absence českého překladu, což by mohlo některé uživatele odradit a také vždy potěší pracovat ve své mateřštině.

V porovnání s jinými podobnými službami je Dropbox snadnější na ovládání a uživatel se v něm velmi rychle zorientuje. Sdílení dat s neuživateli je možné vystavení na Facebooku, Twitteru, odesláním e-mailem, či prostě jen přes odkaz, zde bych možná uvítal funkci zkracovače URL. Neuživatel pak nemá nejmenší problém se stažením zaslaného obsahu. Stačí, když nepřehlédne v pravém rohu výrazné tlačítko "Download". I zde tedy služba plní základní požadované funkce. Pro týmovou práci také umožňuje společné sdílení určitých složek s dalšími uživateli - prosté a efektivní řešení, jak mít společný obsah všude a se všemi zainteresovanými.

Závěrem tedy Dropbox jako službu mohu určitě všem doporučit. Je krásné mít sice všechny služby pod jednou velkou střechou a s jedním účtem, ovšem někdy je specializovaný nástroj efektivnější a příjemnější.


Vydáno: 18.10.2012 14:46 | 
Přečteno: 1521x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2021 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin