Mojezáliby.cz
Kategorie: Focení, Archiv

Clona, čas, citlivost

Clona, čas, citlivostJsou to ty nejzákladnější fotografické pojmy, které však velká část uživatelů ignoruje, nechápe či přehlíží. Přitom nejde o žádná zaklínadla.

Představte si temnou místnost. Místnost má 1 okno. Čím větší okno je, tím více světla v ní bude. A tím jste pochopili co je to clona. Clona určuje velikost otvoru, jímž bude dopadat světlo na film/snímač. Udává se jako poměr. Například 1:2,8 - zjednodušeně se jen uvádí f2,8. Matematici již z poměru určitě pochopili, že čím větším je hodnota clony, tím menší bude okénko pro světlo.

Takže máme místnost s oknem. Druhou veličinou je čas - jak dlouho necháme světlo dopadat. Čím déle, tím více ho projde. V noci je světla málo a tak jej necháme dopadat déle, klidně i 30s. V jasném letním slunci to bude jen zlomek sekundy (například 1/8000s). Pokud ale snímáme delší dobu a objekt se pohybuje, logicky bude na fotce rozmazaný. Stejně tak lidské ruce se chvějí a přenášejí otřes na fotoaparát. Oproti tomu krátký čas dokáže zmrazit i jinak velmi rychlý pohyb (letící kapky vody).

Citlivost

Znáte ten pocit, když vylezete ze tmy do světla (anebo naopak) a vaše oči se musí rozkoukávat, než si přivyknou (mění se citlivost na světlo)? Stejně tak reaguje i film/snímač. Čím vyšší citlivost, tím více světla zachytí. Pokud však s vysokou citlivostí přejdeme z temné místnosti na světlo, budeme "oslepeni". Citlivost se udává v hodnotách ISO (nejčastěji základní hodnota 100 a poté se hodnoty vždy zdvojnásobují). Čím vyšší číslo, tím je citlivost větší.


Vydáno: 14.12.2012 12:14 | 
Přečteno: 1566x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2020 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin