Mojezáliby.cz
Kategorie: Focení, IT&ME

Adobe Photoshop Elements 9

Adobe Photoshop Elements 9Adobe Photoshop Elements 9 je jednodušší verzí oblíbeného grafického nástroje Photoshopu. Za cenu pod 2000Kč je určitě zajímavé jej zvážit jako program na úpravu fotografií popř. alternativu ke klasickému Photoshopu. Mnoho běžných uživatelů totiž určitě všechny funkce klasického Photoshopu nevyužije, bude jim však Elements stačit?

Photoshop Elements slibuje mnoho zajímavých funkcí pro úpravu fotografií. Jako téměř každodenní uživatel však musím říci, že jde spíše o nástroje k "hraní si" s fotografiemi. V tomto je určitě i mnohem lépe přizpůsobený uživateli, než Photoshop. Nabízí i různé rychlé předdefinované úpravy, možnosti různých rámečků, sestavování kalendářů, pohlednic a také přímé odesílání e-mailem, nebo např. na Flickr a samozřejmě na Facebook. Pro některé uživatele tak bude na první pohled i přívětivější.

Program jsem testoval v trial verzi, která bohužel není k dispozici v češtině, plná verze však česky samozřejmě umí. S programem jsem navíc pracoval na netbooku ke kterému jsem připojil velký monitor (Full HD rozlišení) a tablet. Pracovat s programem na malém displeji je totiž o dost náročnější. Práce na slabém netbooku sice nebyla žádný med, nicméně pracovat se dalo a program běžel na použitelné úrovni. toliko tedy k nárokům na pracovní stroj.

A teď tedy to nejdůležitější, co Photoshop umí a Elements ne? Elements má určitě vše potřebné pro skvělé úpravy fotografií. Nicméně hned při otevření fotografie ve formátu RAW uvidíme rozdíl. Camera Raw je jde velmi očesaný a nabízí jen ty nejzákladnější možnosti úpravy. V globále tedy nastavíme vyvážení bílé, upravíme světla/stíny a pak už jen klasickou trojici sytost, živost, odstín. Že je zdejší Camera Raw zjednodušený jsem věděl, ale tato strohost mne poněkud překvapila. Po otevření fotografie poznají ti kteří jsou zvyklí pracovat s fotografií v režimu 16bitů ihned další rozdíl. Elements v něm neumí snad nic (nešla mi ani zduplikovat vrstva), tato "závada" však není veskrze tolik závažná. Co však by mnoha uživatelům Photoshopu chybělo, jsou Křivky. I když ani to není nástroj bez, kterého by to nešlo. Pilíř celého Photoshopu, totiž práce ve vrstvách je zachována a to i maskami.

Na závěr tedy podtrženo sečteno... Pokud se chcete věnovat grafickému kouzlení, bude pro vás Photoshop mnohem lepší volbou. Mnoho věcí však jde stejně dobře udělat i v Elements a kdyby neměl tolik zjednodušený camera RAW, určitě bych jej silně doporučoval. Pokud však pro Vás toto není problémem, měl by program plně postačovat na "takové to domácí kouzlení". Když si člověk pohraje a chybějící nástroje nahradí kombinací jiných, dokáže i z tohoto programu dostat výborné výsledky a být s ním naprosto spokojen. A pro případ nejistoty, jsou tu zkušební verze...

Adobe Photoshop Elements 9


Vydáno: 6.8.2011 20:41 | 
Přečteno: 2651x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2021 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin