Mojezáliby.cz
Kategorie: Cestování

Gruzie

GruzieMéně známá země plná divoké přírody a krásných velehor. Jeden z nejkrásnějších koutů světa pro pěší turistiku, který svou dostupností přilákal i mne.

V roce 2016 při plánování letní horské výpravy nám padly do oka celkem levné lety z polských Katowic do gruzínského Kutaisi. Tato kavkazská země nabízela vysoké pohoří na pomezí Evropy a také slibovala i nádech určité exotiky a stále ještě alespoň trochu divoké přírody.

Gruzie je jednou z postsovětských republik, mající však velmi bohatou a dlouhou historii. Velikostně je o něco menší, než Česká republika a má asi 3,5mil obyvatel. Přístup má k černému moři v okolí města Batumi. Většinu země zabírá pohoří Kavkaz. Bohužel část země je "obsazena" Ruskem (Abcházie, Jižní Osetie).

Plánování výpravy

Výborný místem pro hledání inspirace, popisů treků a mnoha dalších užitečných praktických informací je web slovenského cestovatele Jozefa - caucasus-trekking.com. Já měl hlavní zadání najít trek na více dní kde bude málo lidí a nepůjde do výšek, kde by byla cesta po ledovci. Vybral jsem nakonec dva. První z Mukhuri k jezeru Tobavarchkhili odtud pak do obce Khacheshi, sehnat dopravu do Mami a zde začít přechod do Ushguli (nádherná vysokohorská vesnice, až ve 2200 m.n.m., zapsaná i na seznam UNESCO). Odtud pak již turisticky frekventovanější trasou do centra Svanetie - Mestie.

Mestia

Možností je opravdu mnoho a i my nakonec trasu od jezer upravili, hlavně z důvodu obav o hledání cestiček. Něco jako naše turistické značení rozhodně nečekejte a příběhy o tom jak se kdo kde poztrácel jsou mezi cestovateli běžné. Hledání té správné pěšinky je někdy téměř nemožné a i my jsme v jednom úseku strávili den skoro na místě jen hledáním cesty a blouděním po slepých uličkách. Obecně ale dost pozitivně překvapily turistické mapy od seznam.cz, které byly z dostupných asi ty nejlepší (další doporučované cestovateli na internetu jsou sovětské vojenské mapy... rok 1942).

Přistání v Kutaisi

Kutaisi je druhé největší město Gruzie. Místní letiště je celkem nové, vybudované ve spolupráci se společností Wizz air. Je velmi malé, dobře hlídané a najdete zde směnárnu i stánek autobusové společnosti, který je však důležitější hlavně pro získání plynové bomby pro turistický vařič (mají šroubovací - typ jako Coleman). K dopravě však využijete především místní mašrutky. Tyto vícemístné dodávky jsou hlavním typem dopravy po celé zemi. Ceny se často domlouvají přímo s řidiči (a samozřejmě smlouvají). U hlavních cest není problém si i kteroukoli projíždějící stopnout, na letišti se vás však budou snažit odchytit řidiči hned u východu. Původně jsme se takto nechtěli nechat odchytit, ale když nabídli cenu co byla odpovídající dle plánu, nebylo co řešit...

V Gruzii se platidlo nazývá "Lari" (zkratka GEL). Kurz je asi 8,5Kč (2017 byl i přes 10Kč). V zemi je celkem levno, u některých věcí je lepší se však na ceny ptát předem (lahvové pivo - dražší, než točené). Točené pivo vás vyjde asi na 1,5GEL. Neměl jsem štěstí ochutnat místní šašlik, ale typické chačapuri (sýr zapečený v placce chleba) a kubdari (opět placka - naplněná masem) byly vynikající, za cenu 1GEL zcela úžasné.

Ubytování

V Gruzii běžně fungují služby jako booking.com a další. Často je však možné se domluvit na noclehu i s místními (guest house) a jde vidět, že mnoho lidí v turističtějších oblastech rychle předělává své domy a přizpůsouje je pro přespávání. Cena zpravidla zahrnuje i bohatou snídani. Obecně pokud místní vidí turistu, ochotně se vyptávají a nabízí své služby (popř. doporučí známé/příbuzné,...). Takto mě během asi 10min co jsem se chystal v obci Mukhuri přeptávali 4 lidé, kam se chystám a zda nepotřebuji odvést nebo přespat (a to i policejní hlídka). Divili se, že chceme jít rovnou pěšky a ne vyjet teréňákem až co nejvíc do hor.

Ti, co je však láká divoká odlehlá příroda, si však vystačí s pouhým stanem a zásobou jídla. Právě to byl náš plán na první trek - minimum lidí, maximum klidu a krásných výhledů - cesta k jezeru Tobavarchkhili ve výšce přes 2650m mohla začít.


Vydáno: 8.2.2018 18:28 | 
Přečteno: 1064x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2021 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin