Mojezáliby.cz
Kategorie: Archiv

Multikulturalismus

MultikulturalismusMultikulturalismus nás učí nebýt ničím! Od každého trochu, dohromady méně, než nic!

O co tady jde?

Multikulturalismus se tváří jako snaha spřátelit a spojit lidi po celém světě ve vzájemné úctě a toleranci. Mnohem více je však zástěrkou pro všeobecnou globalizaci, která relativizuje hodnoty a vytváří jakýsi mix toho co se jí zrovna hodí. Všichni lidé si možná mají být rovni, ale nemají být stejní! Nejsme stejní a předstírat to je nesmysl. Stejně tak nemohu vzít kočku a psa a udělat z nich přirozenou cestou kočkopsa. Nebo myslíte, že to jde?

Globální konzumismus

Za celými těmito snahami vidím jen zjevný tlak, na to tvořit jednotně nakupující společnost. Všichni si nakoupíme dýně a masky na pohanský Hallowenn, ožereme se jak Irové a vyzdobíme vše zelenou na svátek nějakého křesťanského misionáře, v práci si "zasadíme" zenovou zahradu v které budeme setrvávat v pozici lotosového květu dle příručky "Proti stresu snadno a rychle" a do svých domovů připustíme nějakého pana Clause v červeném oblečku (který je mimochodem také takovým multikulturním americkým mixem různých postav, nebo vy snad 24. prosince slavíte Mikuláše? a představujete si katolického biskupa v červeném oblečku s čepičkou?). Brzy tak budeme nikým nakupujícím všechno, slavícím cokoli co lze slavit nezřízeným pitím, nakupováním a výzdobou. Vzpomínáte jak Pejsek a Kočička vaří dort a dají tam ode všeho trochu? Potom i víte, jak to s nimi dopadlo.

Identita

Globální kultura je mýtus, nežijeme všichni ve stejných podmínkách, nejsme fyzicky a ani duševně stejní, stejní jsme jen v tom, že jsme lidské bytosti. Čím více přijmeme cizích vlivů, tím více rozmělníme naše vlastní kulturní prostředí, tím více potlačíme vlastní osobnost a zavrhneme to, čemu se říká identita. A to se netýká jen vyznání, rasy, filozofie, ale i osobní identity, žena není muž a proč by se za to měla stydět a snažit se jím být? Právě z uvědomění si vlastní identity a určité hrdosti na ni pramení to, co lze nazvat uvědomění si osobní důstojností každého člověka. A na tomto místě bych vzpomenul i Werichovský citát:

"Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."


Tolerance

Ale multikulturalismus nás učí poznávat druhé a vážit si i odlišných hodnot! Ano poznávat druhé i s jejich rozdíly není určitě špatné, špatné je to bezhlavě přijímat na úkor té vlastní identity. Určitě mi dáte za pravdu, že ne každá odlišná hodnota je dobrá. A také existují určité vazby, že jednoho bez druhého nemám v rámci systému smysl. Něco jako bych si skládal automobil, kola vzal z traktoru (jsou velká a super do terénu), podvozek z porsche (krásně drží na kvalitních silnicích) a pro větší bezpečnost přidal pancéřování z tanku. Fungovat to dohromady nebude! To že poznám druhého a toleruji jeho odlišnost neznamená, že ji budu tolerovat na svůj úkor. Pokud si domů pozvu Žida, omezím se a neuvařím vepřové, ovšem nebudu cítit potřebu obřezat celou rodinu a nebo připravovat hostinu venku, aby nemusel vejít do domu nečistého. To samé platí i z druhé strany samozřejmě. Dialog je dobrý, ale určité hranice stírat je nesmysl! Ten zneužijí hlavně ti, kteří se odmítnou přizpůsobit, ale nechají mírumilovně ostatní přizpůsobit se jim!

Jsem co jsem a jsem si toho vědom... nebudu zítra černý liberál, pozítří muslim, příští týden asiatský komunista a Vánoce (kterým nesmím říkat Vánoce, ale Svátky) nestrávím jako švédská modelka.


Vydáno: 1.11.2012 11:42 | 
Přečteno: 2320x

Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.© 2021 Mojezáliby.cz

SunLight CMS | Admin